Tlen jest niezbędny do życia. Jeżeli by go nie było, nie będziemy w stanie dobiec zbyt daleko. W trakcie biegu organizm człowieka pobiera około 15 razy więcej niż w trakcie odpoczynku. Tym samym jest nam potrzebny do wytwarzania ogromnej ilości energii, przetwarzania glukozy i tłuszczu.
Warto jednak dodać, że tlen ma jedną, poważną wadę. Jest to silnie lotna substancja, dlatego prowadzi do powstawania wolnych rodników – są to substancje, które tworzą w organizmie poważne szkody. Zdecydowana większość kojarzy wolne rodniki z powstawaniem stresu oksydacyjnego, który z kolei prowadzi do zniszczenia tkanek, a w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do powstania chorób przewlekłych i przyspieszenia procesu starzenia. Z racji faktu, że stres oksydacyjny tworzy się w trakcie zwiększonej podaży tlen, to osoby, które dużo biegają, przyjmują także więcej tlenu do ich organizmu, a tym samym dochodzi do większej produkcji wolnych rodników. Niektóre z nich przyczyniają się do zmęczenia mięśni i ich zniszczenia, a także powstania stanu zapalnego, który przeszkadza nam w bieganiu kolejnego dnia.
Co powinniśmy wiedzieć na temat antyoksydantów?
Antyoksydanty okrzyknięte zostały naturalną bronią wolnych rodników. ponieważ hamują ich działanie. Wyróżnić możemy ich dwie kategorie: endogenne i egzogenne. Jeżeli chodzi o antyoksydanty endogenne to enzymy, które organizm sam jest w stanie produkować. Natomiast antyoksydanty egzogenne pochodzą z pożywienia, a w szczególności z owoców i warzyw.
Na temat działania antyoksydantów przeprowadzono wiele badań potwierdzających ich prozdrowotne właściwości, jak: zmniejszenie stresu oksydacyjnego, ryzyka rozwinięcia się chorób, które są z nim związane. Przykładowo w 2014 r.przeprowadzono badania na Uniwersytecie Harwarda na populacji 883 000 mężczyzn i kobiet. Badania potwierdziły, że każda dodatkowa porcja warzyw i owoców wpływa na zmniejszenie ryzyka śmierci o 5%.
Natomiast inne badania pokazują, że antyoksydanty wykazują szczególnie prozdrowotne korzyści dla biegaczy i innych sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe. .Najwięcej antyoksydantów zawierają warzywa i owoce o intensywnych kolorach. Przykładowo wiśnie zawierają więce antocyjanów, czyli antyoksydantów,które wykazują naturalne działanie przeciwzapalne.
Tym samym warto pić sok wiśniowy lub jeść wiśnie, a w szczególności wtedy, gdy występują u Ciebie problemy ze stawami. Inne badania mówią o tym,że warto jeść wiśnie przed maratonem, co pozwala poprawić wyniki. Stosowanie antyoksydantów pozwoliło także szybko przywrócić pełną siłę mięśni. Kolejnym produktem, który wpływa pozytywnie na zdrowie sportowca, są pomidory. Pomidory zawierają duże stężenie antyoksydantów (w tym przypadku beta-karotenu i likopenu), i jest bardziej wartościowy, niż same pomidory.
W 2012 roku badacze ze Sztokholmu wskazali, że sok z pomidora znacząco zmniejsza stres oksydacyjny, a w szczególności po treningu u osób, które wcześniej nie zajmowali się ćwiczeniami.
Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta sportowca?
Warto dodać, że sportowcy powinni przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, by zastąpić chemiczne napoje, środkami o naturalnym działaniu. By móc korzystać z maksymalnych korzyści zdrowotnych, powinieneś wprowadzić zbilansowaną dietę, w której znajdą się produkty bogate w antyoksydanty. Warto dodać, że będziesz mógł je znaleźć w orzechach, mleku, rybach. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż łykanie kapsułek. Dodatkowo wolne rodniki, które powstają w trakcie treningu mogą powodować uszkodzenia tkanki mięśniowej i przyspieszają moment pojawienia się zmęczenia, a także stymulują organizm do obrony przed działaniem tych substancji.
Podsumowując, najnowsze badania na temat tych pożytecznych substancji pokazują je z zupełnie innej strony. Naukowcy odkryli, że wiele antyoksydantów to w rzeczywistości toksyny, które nadają roślinom gorzki i kwaśny smak.
Ponadto warto dodać, że antyoksydanty chronią ją przed szkodnikami. Antyoksydanty powodują powstanie niewielkiej reakcji stresowej w organizmie człowieka. Ciało może wtedy przystosować się do tego bodźca i przygotować się na późniejsze działanie wolnych rodników.