Wśród osób walczących z nadmierną tkanką tłuszczową jest całe mnóstwo, które nie zdaje sobie sprawy z faktu, że rzucenie palenia oznacza poprawę kondycji, wydolności układu oddechowego, obniżenia ciśnienia krwi itp. W dużym skrócie rzucenie palenia oznacza znaczącą poprawę zdrowia o jakości życia.

Obawa przed utyciem

Niemniej jednak wiele badań jasno pokazuje, że wielu ludzi nie chce zdecydować się na rzucenie palenia z obawy przed przytyciem. Podjadanie nieodłącznie kojarzy im się z zamiennikiem chęci sięgnięcia po papierosa. Palenie papierosów rzeczywiście zmniejsza apetyt na niektóre pokarmy, a przede wszystkim otępia zmysły, a więc percepcję smaków i zapachów. Przez to chęć sięgania po coś do zjedzenia jest automatycznie mniejsza. Poza tym nikotyna przyspiesza metabolizm, wobec czego zwiększa się spalanie kalorii.

Musisz również zdawać sobie sprawę z faktu, że po odstawieniu nikotyny smak i zapach polepszają się, a nikotyna już nie przyspiesza metabolizmu. Prawda jest taka, że po odstawieniu papierosów wiele osób zaczyna tyć. Nie jest to jednak powód do tego, żeby palenie kontynuować, ponieważ negatywny skutki związane z tyciem można eliminować, a negatywne skutki palenia są bezdyskusyjnie o wiele gorsze.

Przekąski zamiast dymka

Były palacz odczuwa głód nikotynowy po odstawieniu papierosów i sięga po coś, co może je zastąpić. Najczęściej są to niezdrowe przekąski w postaci słodyczy czy wysoko przetworzonej żywności. Byli palacze zupełnie błędnie tłumaczą sobie, że w ten sposób zabijają głód nikotynowy – w ten sposób mogą zająć czymś myśli i ręce. Ponadto papieros jest dla nich nieodłącznym elementem relaksu i poprawą humoru wobec czego szukają substytutu, który choć po części zastąpi im to uczucie.


Kiedy pojawiają się dodatkowe kalorie wiele osób wiele osób jest zdania, że w ten sposób organizm reaguje na odstawienie nikotyny, która na tym etapie jest już niezbędna do normalnego funkcjonowania. Okazuje się, że jest to błędne myślenie – substytut w postaci przegryzek nie zlikwiduje w pełni chęci sięgnięcia po papierosa. Pamiętaj, że niezdrowe jedzenie nie wpłynie na poprawę Twojego samopoczucia.

Niepotrzebny substytut

Po tym jak palacz odstawi papierosy odczuwa spory dyskomfort, który wynika z psychicznego przygnębienia, a ponadto objawy  głodu nikotynowego są podobne do objawów zwyczajnego głodu. Wtedy to byli palacze sięgają po coś do zjedzenia w momencie, kiedy dawniej zapaliliby papierosa. Jak wiadomo jedzenie może spełniać różne funkcje – jedną z nich jest jedzenie jako substytut szczęścia. Takie podejście prowadzi do tycia dlatego bardzo ważne staje się, aby uświadomić sobie tym podobne kwestie. Zdając sobie sprawę z faktu, że potrzebę zajęcia myśli i rąk można zaspokoić w mądry sposób, warto jest mieć przy sobie zdrowe przekąski.

A na koniec zachęcamy do zapoznania się z poniższą infografiką

5/5 - (2 votes)
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

2 komentarze

  1. Do tej pory nawet nie myślałem o rzuceniu palenia, ale gdy ostatnio zacząłem grać z synem w piłkę to myślałem, że mi płuca wyskoczą z piersi! Zauważyłem, że mam fatalną kondycję, ale to nie zrobiło na mnie aż tak złego wrażenia jak smutna mina mojego syna, gdy powiedziałem, że nie mam już siły grać :/ Dlatego teraz jestem na etapie odstawiania tej wyjątkowo paskudnej używki. Nie wiem na ile wystarczy mi silnej woli, ale zamiast papierosów próbuję się wkręcić w inny nałóg – bieganie. Zobaczymy czy pomoże, w każdym razie trzymajcie kciuki 😉

  2. Ja nie wyobrażam sobie rzucenia palenia, nie mieści mi się to w głowie… oczywiście fajnie byłoby nie palić, ale jak sobie pomyślę ile by mnie to kosztowało to wydaje mi się, że nie podołam! Kilka razy próbowałem na prośbę mamy, a potem żony, ale niestety rezygnowałem po kilku dniach. Jakoś nie wierzę w te wszystkie plastry i tabletki. Teraz kolega próbuje wkręcić mnie w siłownię, dlatego zresztą jestem na tej stronie, więc może właśnie sport będzie jakimś sposobem, ale póki co czarno to widzę. Nie mówię „nie”, chociaż do końca nie wierzę, że to poskutkuje…

Leave A Reply