Wśród osób walczących z nadmierną tkanką tłuszczową jest całe mnóstwo, które nie zdaje sobie sprawy z faktu, że rzucenie palenia oznacza poprawę kondycji, wydolności układu oddechowego, obniżenia ciśnienia krwi itp. W dużym skrócie rzucenie palenia oznacza znaczącą poprawę zdrowia o jakości życia.
Obawa przed utyciem
Niemniej jednak wiele badań jasno pokazuje, że wielu ludzi nie chce zdecydować się na rzucenie palenia z obawy przed przytyciem. Podjadanie nieodłącznie kojarzy im się z zamiennikiem chęci sięgnięcia po papierosa. Palenie papierosów rzeczywiście zmniejsza apetyt na niektóre pokarmy, a przede wszystkim otępia zmysły, a więc percepcję smaków i zapachów. Przez to chęć sięgania po coś do zjedzenia jest automatycznie mniejsza. Poza tym nikotyna przyspiesza metabolizm, wobec czego zwiększa się spalanie kalorii.
Musisz również zdawać sobie sprawę z faktu, że po odstawieniu nikotyny smak i zapach polepszają się, a nikotyna już nie przyspiesza metabolizmu. Prawda jest taka, że po odstawieniu papierosów wiele osób zaczyna tyć. Nie jest to jednak powód do tego, żeby palenie kontynuować, ponieważ negatywny skutki związane z tyciem można eliminować, a negatywne skutki palenia są bezdyskusyjnie o wiele gorsze.
Przekąski zamiast dymka
Były palacz odczuwa głód nikotynowy po odstawieniu papierosów i sięga po coś, co może je zastąpić. Najczęściej są to niezdrowe przekąski w postaci słodyczy czy wysoko przetworzonej żywności. Byli palacze zupełnie błędnie tłumaczą sobie, że w ten sposób zabijają głód nikotynowy – w ten sposób mogą zająć czymś myśli i ręce. Ponadto papieros jest dla nich nieodłącznym elementem relaksu i poprawą humoru wobec czego szukają substytutu, który choć po części zastąpi im to uczucie.
Kiedy pojawiają się dodatkowe kalorie wiele osób wiele osób jest zdania, że w ten sposób organizm reaguje na odstawienie nikotyny, która na tym etapie jest już niezbędna do normalnego funkcjonowania. Okazuje się, że jest to błędne myślenie – substytut w postaci przegryzek nie zlikwiduje w pełni chęci sięgnięcia po papierosa. Pamiętaj, że niezdrowe jedzenie nie wpłynie na poprawę Twojego samopoczucia.
Niepotrzebny substytut
Po tym jak palacz odstawi papierosy odczuwa spory dyskomfort, który wynika z psychicznego przygnębienia, a ponadto objawy głodu nikotynowego są podobne do objawów zwyczajnego głodu. Wtedy to byli palacze sięgają po coś do zjedzenia w momencie, kiedy dawniej zapaliliby papierosa. Jak wiadomo jedzenie może spełniać różne funkcje – jedną z nich jest jedzenie jako substytut szczęścia. Takie podejście prowadzi do tycia dlatego bardzo ważne staje się, aby uświadomić sobie tym podobne kwestie. Zdając sobie sprawę z faktu, że potrzebę zajęcia myśli i rąk można zaspokoić w mądry sposób, warto jest mieć przy sobie zdrowe przekąski.
2 komentarze
Do tej pory nawet nie myślałem o rzuceniu palenia, ale gdy ostatnio zacząłem grać z synem w piłkę to myślałem, że mi płuca wyskoczą z piersi! Zauważyłem, że mam fatalną kondycję, ale to nie zrobiło na mnie aż tak złego wrażenia jak smutna mina mojego syna, gdy powiedziałem, że nie mam już siły grać :/ Dlatego teraz jestem na etapie odstawiania tej wyjątkowo paskudnej używki. Nie wiem na ile wystarczy mi silnej woli, ale zamiast papierosów próbuję się wkręcić w inny nałóg – bieganie. Zobaczymy czy pomoże, w każdym razie trzymajcie kciuki 😉
Ja nie wyobrażam sobie rzucenia palenia, nie mieści mi się to w głowie… oczywiście fajnie byłoby nie palić, ale jak sobie pomyślę ile by mnie to kosztowało to wydaje mi się, że nie podołam! Kilka razy próbowałem na prośbę mamy, a potem żony, ale niestety rezygnowałem po kilku dniach. Jakoś nie wierzę w te wszystkie plastry i tabletki. Teraz kolega próbuje wkręcić mnie w siłownię, dlatego zresztą jestem na tej stronie, więc może właśnie sport będzie jakimś sposobem, ale póki co czarno to widzę. Nie mówię „nie”, chociaż do końca nie wierzę, że to poskutkuje…