Podjadanie to zmora wielu osób dążących do zmniejszenia swojej wagi ciała. Wieczorne wycieczki do lodówki, przekąski zajadane przed telewizorem i szafki pełne słodyczy. Te obrazy nie są Ci obce? Najwyższa pora z tym skończyć, ponieważ podjadanie ma niebagatelny wpływ na sylwetkę. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pozwolą Ci raz na zawsze skończyć z tym zgubnym nałogiem.

Niewinne podjadanie powodem nadwagi

Co prawda może wydawać się, że to nic groźnego, a na pewno nie na tyle, by zagroziło zgrabnej sylwetce. W sytuacji, w której to chcemy coś przekąsić, sięgamy po produkty niekoniecznie zdrowe, które jedynie pozwolą zająć czymś usta oraz ręce. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że taka już duża paczka paluszków 300 gram to już 1140 kcal. A po niej zawsze pozostanie niedosyt, przez który zechcemy zjeść coś jeszcze.

Do codziennego jadłospisu wystarczy dodać 500 kcal, aby w tydzień przytyć pół kilo.

Wydaje Ci się nie dużo? Pamiętaj, że w ciągu miesiąca to już 2 kg, a rocznie może nazbierać się aż 26 kg! Co robić, aby raz na zawsze zwalczyć nawyk podjadania?

Wyznacz pory posiłków

Zdrowo jest jeść z góry w określonych porach. Zaleca się, aby dzienną porcję kalorii rozłożyć sobie na 5 części, z których trzy to większe posiłki, a pozostałe dwa nieco mniejsze. Pamiętaj, że pierwsze kęsy trzeba zjeść do godziny czasu od wstania z łóżka. Nie pozwól na to, aby Twój organizm czekał na zastrzyk energii – w końcu może on przejść w tryb magazynowania energii, czego skutkiem będzie odłożenie tkanki tłuszczowej.

Jedz powoli

Zasiadając do posiłku ważne jest nie tylko to, co znajduje się na Twoim talerzu, ale i również sposób w jaki jesz. Staraj się celebrować posiłki – nie spiesz się i powoli przeżuwaj każdy kęs. W ten sposób uczucie głodu znika. Jedząc powoli sprawiasz, że przed zakończeniem posiłku sygnał sytości wysyłany jest do mózgu. Konsumując w biegu, czyli na szybko i łapczywie, gdy skończymy nadal czujemy się głodni. Wtedy to sięgamy po przekąski, zamiast poczekać, aż sygnał sytości dotrze do naszej świadomości – zwykle trwa to do 20 minut.

Konsumuj świadomie

Znaczenie ma tempo spożywania posiłków oraz Twoja świadomość. Oznacza to, że należy skupiać się na samym procesie jedzenia. Koniec z włączonym telewizorem czy przeglądaniem Internetu w trakcie. Jedząc dołóż wszelkich starań, aby w pełni skupić się na tej czynności. To sprawi, że do naszego mózgu dotrze szybciej i na dłużej trafi, że jedliśmy.

Wyeliminuj słodycze ze swojej diety

Spieszysz się gdzieś, jesteś głodny i sięgasz po batonika? Zjadasz go i na chwilę uczucie głodu mija, ale po niedługim czasie znów wraca? Jeżeli takie sytuacje nie są Ci obce to musisz zdawać sobie sprawę, że są one związane ze gwałtownym wzrostem, a następnie spadkiem poziomu cukry we krwi. Następstwem tego jest uczucie głodu. Z czekoladą jest ja z używkami, jeżeli jemy ją regularnie to regularnie mamy na nią ochotę. Podjadając prowokujemy organizm do następnych przekąsek.

Pij wodę

Co jednak zrobić, kiedy czujemy niedosyt a jeszcze nie nadeszła nasza pora posiłku? Zdecydowanie powinieneś sięgnąć po wodę! Najlepiej jeżeli sięgniesz do wodę niegazową, albo niesłodzoną herbatę. Dobrym pomysłem jest popijanie herbatek ziołowych.

Rate this post
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply