Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że ćwiczenia powodują spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak część osób tuż po treningu czuje się tak głodna, że jest w stanie wyczyścić niemal całą lodówkę, a z kolei inni potrzebują wyłącznie banana, by zaspokoić swoje potrzeby. Okazuje się, że to niezbyt przyjemne uczucie pustego żołądka, które to pojawia się po wysiłku fizycznym w dużej mierze zależy od płci, budowy ciała oraz intensywności treningu.

To musisz wiedzieć..

Jedne z ostatnich badań pokazują, że coraz to bardziej intensywne sesje treningowe są w stanie zmniejszyć nasz apetyt. Naukowcy przeprowadzili analizy wśród grupy zdrowych mężczyzn pomiędzy 20 a 30 r.ż., którzy to borykają się z lekką nadwagą. Część z nich ćwiczyło na rowerkach stacjonarnych, a pozostała część odpoczywała. Następnie badano jak dużo wszyscy jedli po zakończonym treningu. Okazuje się że mężczyźni, którzy odpoczywali lub ćwiczyli na rowerze w umiarkowanym tempie jedli znacznie więcej aniżeli mężczyźni, którzy ukończyli najbardziej rygorystyczne treningi. Osoby, które przeszły przez trudny trening mieli również znacznie niższy poziom greliny i wyższy poziom mleczanów oraz cukru we krwi.

Ranking diet, sprawdź najskuteczniejszą

Z kolei kobiety po ćwiczeniach fizycznych mają nieco większa ochotę na podjadanie. W dużej mierze jest to związane z nieco innym mechanizmem gospodarki tłuszczowe, a w szczególności magazynowanie tkanki tłuszczowej. Nie warto jest więc przeceniać ilości spalonych kalorii podczas popołudniowego biegu, gdyż jeden batonik czy kawałek ciasta może wyrównać ilość spalonych kalorii podczas wysiłku.
Dowiedziono również, że otyłe kobiety bywają dużo bardziej głodne po treningu z uwagi na większą odporność organizmu na lepytnę – jest to hormon, którego zadaniem jest utrzymanie równowagi energetycznej i również pozwala hamować apetyt. Z kolei osoby posiadające prawidłową wagę ćwiczenia fizyczne pozwalają hamować apetyt poprzez zmianę stężenia hormonów greliny i peptydu YY.

Jak pohamować nadmierny apetyt po treningu?

Nawet Ci, którzy nie czują się głodni po treningu powinny zjeść lekką proteinową przekąskę do dwóch godzin po ćwiczeniach, bez względu na to co ich żołądek ma do powiedzenia. Utrzyma ona odpowiedni poziom energii i pomoże w procesie regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. Ponadto brak apetytu po ćwiczeniach może być krótkotrwały, a z kolei głód może pojawiać się ze wzmożoną siłą.

5/5 - (1 vote)
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply