Szybkie tempo życia, chroniczny stres, jedzenie naszpikowane chemicznymi dodatkami, czy zanieczyszczone gleba i powietrze sprawiają, że dieta oczyszczająca w dzisiejszych czasach to konieczność. Toksyny i szkodliwe substancje gromadzące się w naszym organizmie wpływają na słabsze samopoczucie i większą ryzyko zapadalności na różne choroby ze względu na osłabienie odporności. Na szczęście, dieta oczyszczająca pozwala oczyścić organizm ze zbędnych toksyn. Dzięki niej usprawnimy przemianę materii i wpłyniemy na ogólną poprawę stanu zdrowia.

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Oczyszczanie organizmu z toksyn można przeprowadzić za pomocą diet, których zadaniem jest usuwanie toksyn. Ten zabieg, nazywany często – detoksem, ma za zadanie odtruć organizm za sprawą specjalnie skomponowanej diety. Podstawą założeń żywieniowych diet oczyszczających są owoce, warzywa i zioła, czyli naturalne produkty o dużej zawartości witamin antyoksydacyjnych i związków o właściwościach bioaktywnych.

W okresie oczyszczania organizmu bardzo ważna staje się podaż odpowiedniej ilości wody. Zaleca się przyjmowanie ok. 1,5-2 l płynów. Doskonale sprawdzają się rozcieńczone soki owocowe, warzywne, czy herbaty ziołowe. W przypadku występowania chorób ogólnoustrojowych, zwłaszcza dotyczących układu pokarmowego, warto zasięgnąć porady lekarza o ewentualnym występowaniu przeciwskazań do stosowania diety oczyszczającej, trwającej dłużej niż kilka dni. Po każdym odtruwaniu organizmu bardzo ważne jest stopniowe powracanie do wcześniejszego jadłospisu. Istotne jest, by codzienne nawyki żywieniowe budować wyłącznie na produktach o niskiej zawartości tłuszczu i cukru.

Musisz pamiętać, że w początkowym etapie odtruwania organizmu mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości związane z gorszym samopoczuciem, zazwyczaj występują bóle głowy, czy ogólne złe samopoczucie. Tłumaczy się to, jako wynik uwalniania toksyn z organizmu i zmniejszonej ilości dostarczanej energii. Dlatego tak bardzo ważne jest, by detoks trwający przez dłuższy czas został skonsultowany z lekarzem bądź dietetykiem.

Ile powinna trwać dobra dieta oczyszczająca?

Dieta oczyszczająca może przyjąć formę jednodniowej detoksykacji, bądź stanowić dłuższą kurację. W przypadku pierwszej opcji stanowi ona krótką, aczkolwiek intensywną formę odtruwania. Aby jednak zabieg był skuteczny, musi być powtarzany raz w tygodniu przez okres jednego lub dwóch miesięcy.

Niemniej jednak wykazano, że skuteczny detoks można uzyskać poprzez dłuższe stosowanie – kilkutygodniowe. Wtedy to konieczne staje się ustalenie indywidualnej diety oczyszczającej, która zostanie dopasowana do stanu zdrowia, wieku, płci, masy ciała oraz aktywności fizycznej. Stąd też zaleca się przeprowadzić ją pod okiem dietetyka, która zajmie się skomponowaniem posiłków z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania na poszczególne składniki pokarmowe.

Najlepsza dieta oczyszczająca

Skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn możliwe jest przy pomocy różnego rodzaju diet. Zaleca się, by wybrać taką kompozycję produktów, która będzie dostosowana do naszego gustu oraz preferencji żywieniowych.

Dużą popularnością cieszą się diety owocowo-warzywne trwające około 3 tygodni. Główne składniki jadłospisu osoby przebywającej na tej diecie to owoce i warzywa w różnej postaci – gotowane, surowe, puree, wywary, czy soki. Jadłospis jest sukcesywnie rozszerzany o kolejne produkty, a mianowicie jogurty i kefiry naturalne o niskiej zawartości tłuszczu, chude mięso drobiowe oraz ryby, kasze, produkty pełnoziarnisty i ziarna. Tak skomponowany sposób żywienia pełnić będzie jednocześnie funkcje dieta oczyszczająca i odchudzająca.

Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

2 komentarze

  1. Moim zdaniem, jeśli cały czas zdrowo się odżywiamy to takie oczyszczanie wcale nie jest potrzebne… Kupujmy tylko wartościowe produkty spożywcze, które nie są przepełnione chemią, a będzie dobrze. Ważne jest też picie odpowiednich ilości płynów, bo dzięki nim wypłukujemy z organizmu to co jest w nim szkodliwe. No i oczywiście warto uprawiać jakiś sport albo chodzić na siłownię kilka razy w tygodniu, to na pewno wypocimy z siebie ewentualne toksyny 🙂 ale jeśli ktoś lubi bawić się w takie diety to też nie mam nic przeciwko – kto co lubi!

  2. Po prostu uwielbiam raz w tygodniu zafundować sobie dietę oczyszczającą! Wiem, że jest wielu niedowiarków, którzy twierdzą, że tak naprawdę nic to nie daje, ale ja czuję się po takim dniu doskonale. Może w dużej mierze zależy to od nastawienia, ale moim zdaniem zdrowa dieta na co dzień, odpowiednia dawka aktywności fizycznej i jeden dzień w tygodniu na oczyszczenie to gwarancja świetnego samopoczucia i oczywiście kondycji. Nie mam jednej stałej diety, bo lubię próbować nowych rzeczy, ale teraz jest mnóstwo propozycji, więc każdy może coś znaleźć dla siebie.

Leave A Reply