Osoby, które mają w planach zrzucić nadprogramowe kilogramy bardzo często wybierają tą aktywność fizyczną. Bieganie to jeden z najtańszych sportów – konieczne są buty do biegania, dres i odrobina silnej woli. W zasadzie nie ma znaczenia, gdzie obecnie znajdujesz się – możesz zostać oddelegowany na wyjazd służbowy, ale spędzać kilka dni na wsi – wszędzie możesz biegać. Ponadto tą aktywność możesz dzielić z bliskimi dla Ciebie ludźmi albo biegać samemu.

Bieganie jako sposób na odchudzanie

Wśród biegania narosło wiele mitów, które powodują, że nie jesteśmy do końca przekonania, czy daje to dobre efekty. Okazuje się, że jest to sprawdzony i skuteczny sposób na walkę ze zbędnymi kilogramami.

Nawet jeżeli biegasz w wolnym tempie to korzystnie wpływa na nadprogramowy tłuszczyk, a efekty są już widoczne po kilku treningach, co motywuje Cię do jeszcze większego wysiłku. Pokonywanie kilometrów zwiększa Twój metabolizm i powoduje, że spalasz tłuszcz na długo po skończeniu treningu. Musisz jednak pamiętać o tym, że samo bieganie nie jest wystarczające. Konieczne staje się jego połączenie ze odpowiednio zbilansowaną dietą, co pozwoli na osiąganie jeszcze lepszych efektów. W końcu na nic nie zda się wysiłek, jeżeli zaraz po powrocie sięgniesz po kaloryczną przekąskę.

Nie tędy droga – efekty osiągniesz dopiero wtedy, gdy połączysz te dwie rzeczy ze sobą.

Bieganie, a może inna aktywność fizyczna?

Bieganie to pierwsza aktywność fizyczna jaka przychodzi do głowy większości osób. podczas biegania możliwe jest utrzymywanie stałego tętna, co jest trudna, np.: na siłowni, czy w czasie wykonywania zmiennych ćwiczeń aerobowych w domu. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że podczas wielu ćwiczeń tętno rośnie zbyt szybko i może to prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Czym jest zatem odpowiednie tętno? Jest to tętno, które powoduje u Ciebie zmęczenie, ale pozwala na swobodną rozmowę z druga osobą. Zdecydowanie najprościej jest je zmierzyć za pomocą pulsometru. Pamiętaj również o tym, że bieganie nie jest aktywnością fizyczną zarezerwowaną dla każdego. Alternatywą dla niego będzie na pewno jazda na rowerze. Jednak podczas uprawiania tego sportu trudno jest osiągnąć taką prędkość, by bezpiecznie jeździć w przedziale tętna, które powoduje spalanie tłuszczu.
Niezaprzeczalną zaletą biegania jest fakt, że możliwe staje się stopniowe przyzwyczajanie organizmu do większego wysiłku, np.: poprzez mieszanie chodu z bieganiem. Aby jednak ćwiczenia były w pełni bezpieczne należy pamiętać o odpowiednim obuwiu.

Chwilowa moda, czy gwarancja trwałych zmian?

Z całą pewnością znasz osoby, które zakochane są w tej aktywności fizycznej. Duże zainteresowanie spowodowane jest modą na bieganie. O dobroczynnych właściwościach biegania możemy czytać niemalże wszędzie. Trzeba jednak pamiętać, że owa popularność poparta jest również licznymi badaniami. Wyrobienie w sobie nawyku do regularnej aktywności fizycznej jaka jest bieganie pozwala zredukować ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

Ranking suplementów diety na odchudzanie

Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

2 komentarze

  1. Nie miałam pojęcia, że tętno jest tak ważne podczas biegania, zwłaszcza kiedy uprawiamy ten sport przede wszystkim po to żeby zgubić zbędne kilogramy… Do tej pory próbowałam jak najdłużej „wytrzymać” w biegu, dopóki płuca nie odmawiały mi posłuszeństwa, ale widzę, że muszę trochę zmienić mój trening 😉 A czy ktoś wie jakie jest dobre tętno do spalania tłuszczu podczas joggingu? Mam 30 lat i w końcu wzięłam się za siebie, bo ciągła praca przy komputerze sprzyja jedynie zbieraniu tłuszczyku w różnych częściach ciała 🙂

  2. Z tego co ja kojarzę, to do spalania tkanki tłuszczowej najlepiej jest biegać przy tętnie, które stanowi 65-70 procent Twojego maksymalnego tętna. Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że od 220 odejmuje się Twój wiek i to jest mniej więcej Twoje tętno maksymalne i z tego obliczasz te 65% 🙂 w twoim przypadku będzie to pewnie coś pomiędzy 123 a 133… jeśli masz możliwość to warto zapytać kogoś kompetentnego, na przykład trenera na siłowni, albo po prostu poszperać w sieci, bo informacji na pewno jest mnóstwo przy dzisiejszej modzie na biegani 😉 Powodzenia!

Leave A Reply