Ćwiczenia typu brzuszki to jedno z najczęściej wykonywanych aktywności podczas pracy nad płaskim brzuchem. Na pozór wydają się proste w wykonaniu, jednak zdecydowana większość z nas popełnia podstawowe błędy. Warto poznać podstawowe zasady, aby trening nie poszedł na marne i by oczekiwane rezultaty były jak najszybciej widoczne.
Aby jednak nie nadwyrężyć odcinka lędźwiowego zadbaj o to, by były wykonywane bezpiecznie i z dbałością o prawidłowość postawy oraz ruchów podczas ćwiczenia. Bardzo ważna jest technika wykonywania skłonów. Znaczenie ma również ułożenie, np.: stóp, rąk oraz tułowia, a także poprawne oddychanie i praca mięśni.
Prawidłowe brzuszki – trening
Bardzo ważnym elementem prawidłowo wykonywanych brzuszków jest ułożenie stóp. Jeżeli zależy nam na wyłączeniu mięśni biodrowo-lędźwiowych z wykonywanego ruchu powinniśmy postawić stopy na podłodze i wciskać je mocno w dół. W ten sposób znacząco wyeliminujemy pracę mięśni biodrowo-lędźwiowych, która nie jest wskazana podczas wykonywania brzuszków. Tego typu technika w znaczący sposób przekłada się na większy udział mięśni brzucha, a co za tym idzie na lepszą efektywność wykonywanego ćwiczenia.
Teraz pora, by zadbać o prace nóg. W chwili wykonywania skłonów tułowia mięśnie znajdujące się w obrębie nóg nie mogą wspomagać pracy mięśni brzucha. Wobec czego warto przyjrzeć się, czy przypadkiem nie napinamy ud lub pośladków w chwili wykonywania brzuszka. Zabronione jest wykonywanie ćwiczenia z zablokowanymi o drabinki lub trzymanymi przez trenera stopami. Zablokowane stopy prowadzą do tego, że w znacznie większym stopniu angażujemy mięśnie biodrowo-lędźwiowe, a nie tak jak powinno być, mięśnie brzucha.
Ułożenie głowy to kolejny element wykonywanego ćwiczenia. Największą wagę powinniśmy przywiązać do odcinka szyjnego kręgosłupa, który może zostać mocno nadwyrężony podczas nieodpowiednich ruchów. Kluczowe znaczenie ma tutaj jego prawidłowe ułożenie, przez co zapobiegamy złej technice oraz niepotrzebnemu obciążeniu karku. Zadbaj o to, by szyja i głowa w całym zakresie ruchu stanowiły przedłużenie tułowia. Wzrok należy skierować w górę, a nie przed siebie. W ten sposób unikniesz groźnego w skutkach uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa oraz mięśni, które zlokalizowane są w obrębie szyi.
W trakcie wykonywania ćwiczeń, poruszając się, czy nawet stojąc należy zachować lordozę lędźwiową. Jeżeli jednak wykonujesz brzuszki to sytuacja wygląda zgoła inaczej. Podczas tych ćwiczeń plecy w odcinku lędźwiowym powinny być wgięte w łuk i przytwierdzone do ziemi. Tylko w ten sposób efektywnie będziemy wykonywać ćwiczenie, bez zbędnych obciążeń poszczególnych partii mięśni. W trakcie wykonywania ćwiczeń obciążających mięśnie brzucha oraz inne partie ciała ważne staje się prawidłowe oddychanie. Podczas skurczu mięśni brzucha, czyli unoszenia tułowia, należy zrobić wydech. Pamiętaj, by wypuszczać powietrze ustami, a z kole wdech wykonujemy w czasie opuszczania tułowia. W momencie robienia skłonu nie można wstrzymywać powietrza.
Skutecznym sposobem na walkę z odstającym brzuchem jest trening interwałowy. Dodatkowo niezależnie od tego, jaki jego rodzaj wybierzesz powinieneś rozpocząć go rozgrzewką i zakończyć rozciąganiem – są to elementy, które ciało potrzebuje do uniknięcia urazów. Liczba powtórzeń oraz intensywność treningu w dużej mierze zależy od możliwości oraz efektów, które chcesz osiągnąć.