Trzeba przyznać, że ostatnimi czasy zdobyła dużą popularność. Oprócz chorych na celiakię, którzy są zmuszeni do wyeliminowania glutenu ze swojego codziennego jadłospisu jest i całe mnóstwo tych, którzy wybrali ten sposób żywienia. Poznaj podstawowe informacje dotyczące diety bezglutenowej.

Główne założenia diety bezglutenowej

Gluten to białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu i ich pochodnych – jest to względnie nowy składnik w diecie człowieka. W efekcie czego nie wszyscy są jeszcze przystosowani do trawienia tej substancji, co prowadzi do różnego rodzaju dolegliwości zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Żywienie bezglutenowe polega na wyborze produktów, w których glutenu.

Znaczenie ma wybór nie tylko odpowiednich produktów spożywczych, ale i również kosmetycznych – okazuje się, że gluten znajduje się w niektórych lekach, dodatkach do żywności. Zalecane jest więc dokładne sprawdzenie wszystkich ukrytych źródeł glutenu, aby w skuteczny sposób usunąć go z diety. Bogatymi w składniki odżywcze i alternatywnymi zbożami jest proso, ryż, komosa ryżowa i amarantus. Wolnymi od tej substancji powinny być również produkty, które to nie są wysokoprzetworzone, np.: mięso, drób, owoce, warzywa, orzechy, fasola, ryby, jaja i nabiał. Uważnie należy wybierać produkty i wystrzegać się tych mocno przetworzonych, gdyż mogą być one zanieczyszczone glutenem.

Dieta bezglutenowa – jakie korzyści niesie sięganie po produkty bez glutenu?

Zwolennicy tej diety są zdania, że jest ona w stanie złagodzić wiele dolegliwości, w tym problemów z trawieniem, egzemę, chroniczne zmęczenie, bóle głowy, bezpłodność, ADHD, autyzm, depresje, przewlekłe stany zapalne, choroby tarczycy, otyłość czy cukrzycę.

Ranking diet, sprawdź najskuteczniejszą

Czy można schudnąć na diecie bezglutenowej?

Musisz sobie zdawać sprawę z faktu, że jedząc wyłącznie bezglutenowe ciasteczka, krakersy czy chipsy nie doprowadzisz do zmniejszenia swojej masy ciała. Natomiast, gdy do swojego codziennego jadłospisu wprowadzisz bezglutenowe źródło pełnowartościowych zbóż, owoce, warzywa strączkowe oraz nabiał masz szansę pozbyć się uciążliwej tkanki tłuszczowej. Dieta bezglutenowa nie posiada zorganizowanego planu posiłków. Samodzielnie musisz wygenerować ujemny bilans energetyczny – wobec czego musisz zjeść mniej kalorii, niż wydatkujesz. Wspomóc możesz się również za sprawą aktywności fizycznej. To jak szybko Ci się uda zależy od Twojej determinacji.

Czy dieta bezglutenowa jest szkodliwa dla zdrowia?

Miej na uwadze, że wykluczenie pewnych przedstawicieli grup produktów spożywczych może prowadzić do niedoborów żywieniowych. Jeżeli usuwasz gluten ze swojej diety zadbaj o odpowiednią podaż błonnika oraz innych składników odżywczych z ich alternatywnych źródeł.

Czy łatwo jest stosować dietę bezglutenową?

Aby dostosować się do najważniejszych zaleceń diety potrzeba czasu. Konieczne staje się, abyś poznał źródła glutenu. Ponadto musisz nauczyć się uzupełniać swój talerz smacznymi, ale alternatywnymi produktami.

4.5/5 - (2 votes)
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply