Statystyki pokazują, że ludzie w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego żyją dłużej i zdecydowanie rzadziej cierpią z powodu schorzeń sercowo-naczyniowych. W dużej mierze jest to zasługa aktywnego trybu życia, ale i również produktów, jakie to są przez nich wybierane. Sekretem jest nie jedzenie czerwonego mięsa, cukru oraz tłuszczów nasyconych. Codzienny jadłospis komponowany jest z różnorodnych i zdrowych produktów.

Główne założenia diety śródziemnomorskiej

Kuracja tym sposobem żywienia dużą wagę przykłada na konsumpcje ryb – co najmniej kilka razy w tygodniu. Z kolei drób, jaja, sery, jogurty zaleca się, aby były spożywane z umiarem, a słodycze i czerwone mięso bardzo rzadko. Ponadto uwzględnia ona dodatek w postaci odrobiny czerwonego wina do obiadu. Nie zapominać należy o aktywności fizycznej, która to stanowi bardzo ważny dodatek.

Z racji faktu, że dieta opiera się na kilku bardzo istotnych zasadach, a nie szczegółowo rozplanowanym harmonogramie konieczne staje się liczenie kalorii na własną rękę. W ten sposób obliczysz ile kalorii potrzebujesz każdego dnia, aby stracić lub utrzymać masę ciała. Do tego przydatne będzie narzędzie liczące twoje indywidualne zapotrzebowanie na kalorie.

Czy możliwe jest schudnięcie przy stosowaniu diety śródziemnomorskiej?

Zdrowe odżywianie oraz dbałość o prawidłowy skład produktów, które to znajdują się w naszej diecie będzie w stanie nam pomóc schudnąć nadprogramowe kilogramy. Aby jednak było to możliwe koniecznie należy stworzyć ujemny bilans energetyczny – wobec czego musisz przyjmować mniej kalorii niż jesteś w stanie zużytkować energii. Możesz je dodatkowo spalić poprzez ćwiczenia fizyczne. To jak szybko uzyskasz efekty zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze często gwarantuje długotrwałe efekty.

Czy istnieje ryzyko dla zdrowia?

Nie, o ile oczywiście Twój plan diety uwzględnia zapotrzebowanie na makro oraz mikroskładniki. Badania potwierdzają, że stosowanie diety śródziemnomorskiej jest korzystne dla zdrowia. Mimo to osoby, które posiadają problemy zdrowotne powinny ten temat przedyskutować ze swoim lekarzem.

Czy łatwo jest stosować dietę śródziemnomorską?

Sposób żywienia nie wyklucza ze swojego jadłospisu całych grup żywnościowych wobec czego nie powinniśmy mieć problemów ze zastosowaniem tej diety, nawet długofalowo. Dostępnych jest całe mnóstwo przepisów kucharskich, które ułatwią Ci przyrządzenie potrawy, których skład jest zgodny z zasadami diety śródziemnomorskiej. Stołując się w restauracji nie będzie trudno znaleźć w karcie dania i przystawki, które są polecane podczas stosowania tej diety. W zasadzie dieta ta nie wyglądałaby bez wina. Mimo, że nie jest wymagane to lampka dziennie jest dozwolona. Ponadto trzeba dodać, że znaczenie sytości w diecie śródziemnomorskiej ma duże znaczenie. Głód nie powinien być problemem podczas jej stosowania – błonnik ma działanie sycące, a podczas diety śródziemnomorskiej będziesz go spożywać duże ilości.

Czy dieta śródziemnomorska jest kosztowna?

Koszt tej diety jest umiarkowany – podczas, gdy niektóre jej składniki nie są zaliczane do najtańszych to warzywa, owoce oraz rośliny strączkowe można dostać po kosztach.

Ranking diet, sprawdź najskuteczniejszą

Znaczenie aktywności fizycznej w diecie śródziemnomorskiej

Ruch jest wymagany w diecie. Właściwie możesz wybrać jakąkolwiek formę aktywności fizycznej. Głównie zalecane są 2 i pół godziny ćwiczeń o umiarkowanej intensywności w tygodniu plus kilka krótkich treningów siłowych.

5/5 - (1 vote)
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply