Od dłuższego czasu obserwujesz, że Twoja waga ciała jest niestabilna? Nieco spada w dół, po czym tyjesz jeszcze więcej niż schudłaś? Czy po zakończeniu diety Twoja masa ciała wraca do punktu wyjścia? Jeżeli tak, to już teraz pomyśl o sposobach, które pozwolą Ci zapobiec efektu jo-jo.

Czym jest efekt jo-jo?

Według specjalistów efekt jo-jo występuje wtedy, gdy wahania masy ciała u otyłego pacjenta są większe niż 5% w przeciągu 5 lat. Za szczególny problem uważa się, gdy takie wahania przekraczają 10%. Zmiany masy ciała są wyjątkowo niekorzystne z kilku względów. Przede wszystkim znika efekt zastosowanej kuracji odchudzającej – osoba, która pozbyła się uciążliwych kilogramów przeszłą trudną i pełną wyrzeczeń drogę i osiągnęła zadawalający siebie efekt. Jednocześnie wraz z jego wystąpieniem traci dalszą motywacją do stosowania zaleceń.

Ponadto bardzo często przez rygorystyczne plan zbijania zbędnych kilogramów czuje się zmęczona ciągłym pilnowaniem i przestrzeganiem planu. Osiągnięcie zamierzonego efektu to dla niej sukces, w którym pozwala sobie na drobne odstępstwa, a stąd już niedaleka droga do przytycia. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że efekt jo-jo niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Badania przeprowadzone przez Amerykanów pokazują, że kobiety  mężczyźni, którzy doświadczyli efektu jo-jo mają zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.

Co robić, aby uniknąć efektu jo-jo?

Kluczem gwarantującym sukces jest prawidłowy plan odchudzania oraz odpowiednie postępowanie po jego zakończeniu. Kuracja odchudzająca powinna zakładać, że kilogramy tracone są stopniowo. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że szybkie i gwałtowne tracenie kilogramów nie jest dla Ciebie korzystne. Zadbaj o to, aby kilogramy znikały stopniowo, ale systematycznie. Stąd też ze strony specjalistów nie jest zalecane stosowanie głodówek i diet o bardzo mocno obniżonej kaloryczności. Szybka utrata masy ciała to zwiększone prawdopodobieństwo powrotu do wagi sprzed wprowadzenia nowego jadłospisu.

Ranking suplementów diety na odchudzanie

Aby odchudzanie mogło przebiegać w odpowiednim tempie, ważne staje się odpowiednie dobranie kaloryczności. Dzienna podaż kalorii powinna być niższa o około 300-700 kcal, aniżeli faktycznie potrzebuje organizm. W ten sposób miesięczna utrata masy ciała wynosi w przybliżeniu 3-5 kilogramów. Pamiętaj, aby proces odchudzania nie przebiegał szybciej. W obliczeniu odpowiedniej kaloryczności, bardzo pomocny jest jeden z kalkulatorów, który to udostępniony jest na serwisach internetowych. Narzędzie to pozwala wyliczyć, jaka jest maksymalna dzienna ilość przyjmowanych kalorii.

Najważniejsza przyczyna efektu jo-jo

Specjaliście jednogłośnie twierdzą, że jest to traktowanie diety odchudzającej jako krótkiej kuracji, którą zakańcza się wraz z osiągnięciem wymarzonej masy ciała. Zdecydowana większość osób walczących z nadprogramową tkanką tłuszczową zaprzestaje dalszych działań, kiedy tylko zauważy zadawalające siebie efekty. Nic więc dziwnego, że wraz  powrotem do wcześniejszego sposobu żywienia wraca również wcześniejsza masa ciała.

Dieta powinna być traktowana jako zmiana nawyków żywieniowych. W końcu sztuką jest utrzymanie efektów poprzez nauczenie się, które produkty są zdrowsze i przyniosą korzyść naszemu organizmowi. Poprzez wzrost świadomości konsumenckiej i odpowiednie wybory możliwe staje się utrzymanie efektów, na które tak ciężko pracowaliśmy.

 

Rate this post
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply