O niezwykłych właściwościach guarany wiedzieli już Indianie na długo przed tym, jak roślina trafiła do Europy. Uważana była za magiczną, dlatego nazwana została darem od boga i eliksirem młodości. Głównymi składnikami guarany jest guaranina i kofeina, które wykazują działanie stymulujące układ nerwowy, przy czym zwiększają psychiczną czujność, ułatwiają zapamiętywanie, poprawiają nastrój, redukują zmęczenie, zwiększają odporność oraz wytrzymałość fizyczną. Nie bez powodu jej pobudzające działanie porównuje się do wpływu kawy, czy herbaty na organizm – z tą różnicą, że efekty po jej spożyciu są bardziej długofalowe i utrzymują się nawet do 6 godzin.

Najwięcej napojów na bazie guarany produkuje i pije się w Brazylii. Warto nadmienić, że guarana wykorzystywana jest do produkcji chleba, który w porównaniu z tradycyjnym pieczywem jest bardziej trwały. Jeżeli tylko czujesz, że potrzebujesz zastrzyku energii – guarana jest dla Ciebie. Polecana jest zawodowym sportowcom, amatorom aktywnego wypoczynku, osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz osobom z problemami układu moczowego.

Preparaty na bazie guarany wspomagają proces odchudzania, przez co cieszą się tak dużą popularnością. Guarana właściwości odchudzające pozwala hamować uczucie głodu i poprawia metabolizm. Jednak z uwagi na swoje działanie guarana na odchudzanie nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, karmiących, osób z cukrzycą, z nadciśnieniem, czy arytmią serca.

Guarana dieta może śmiało zastąpić poranną kawę, a wysoki poziom energii po jej spożyciu utrzyma się znacznie dłużej. Pamiętajmy, że zarwaną noc trzeba będzie w końcu odespać, a chcąc schudnąć należy ćwiczyć i stosować się do zasad racjonalnego żywienia. Jej nadmiar może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych.

Do objawów przedawkowania guarany należy ból podczas oddawania moczu, niepokój, drżenie mięśni, wymioty, czy skurcze mięśni brzucha. 

Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply