Można znacząco zbić swoją masę ciała, jednak jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Z racji faktu, że jesteśmy przyzwyczajeni, że wszystko dostajemy szybko również od kuracji odchudzające oczekujemy efektów nie wymagających dużego nakładu czasu. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że takie działania niekorzystnie wpłyną na samopoczucie, a ponadto zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo. Zdecydowanie lepiej jeżeli do wprowadzonych zmian podejdzie się w racjonalny sposób.
W Europie otyłość narosła do rozmiaru epidemii, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na naszym kontynencie nadmierna masa ciała stanowi przyczynę miliona zgonów rocznie. Nic więc dziwnego, że wiele osób odchudza się i próbuje to robić poprzez stosowanie kuracji gwarantujących szybkie efekty. Jednak są to bardzo niebezpieczne skróty.

Ekstremalne przypadki

Wielu z nas czytało bądź osobiście zna osoby, które przekonują, że w ciągu miesiąca udało im się schudnąć 15 kilogramów. Jednak z punktu widzenia zasad zdrowego stylu życia wspomniane sposoby na takie pozbycie wagi są drastyczne. Co więcej, są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia!

Jakie konsekwencje niesie stosowanie drastycznej kuracji odchudzającej?

W momencie, kiedy to będziemy chudnąć zbyt szybko, w łatwy sposób możemy doprowadzić do powstania efektu jo-jo. Jeżeli jeszcze nie wiesz co to oznacza – efekt jo-jo- to wahania masy ciała, które mają miejsce podczas odchudzania i po nim. Jest to czasowa zmiana wagi ciała, dla której charakterystyczne jest szybkie tycie i chudnięcie. Waga na przemian wędruje w dół i w górę – co nawiązuje do znanej wszystkim zabawki.

Drastyczne odchudzanie prowadzi do rozregulowania metabolizmu. W praktyce oznacza to, że nasz organizm w wolniejszy sposób będzie reagował na dietę. W sytuacji, w której gwałtowanie ograniczamy ilość przyjmowanych kalorii, nasz organizm zaczyna magazynować energię poprzez odkładanie w postaci tkanki tłuszczowej. Po tym jak osiągniemy zadawalającą masę ciała, to wracamy do wcześniejszych przyzwyczajeń, tymczasem nasz organizm zaprogramowany jest na oszczędzanie energii przez co powoduje szybsze tycie.

Kuracja odchudzająca skomponowana w nieodpowiedni sposób może w znaczący sposób osłabić nasz organizm, co prowadzi do poważnych niedoborów witamin i minerałów, a nawet obniża poziom koncentracji. Stąd już niedaleka droga do anemii, czy zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

Zdrowe tempo chudnięcia

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia należałoby chudnąć od pół do kilograma tygodniowo. Jest to zdrowe tempo, które zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania masy ciała po zakończeniu kuracji. Ponadto takie tempo jest przyjazne dla naszej skóry i nasza skóra nie obwisa oraz nie wiotczeje.

Rate this post
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply