Nasza codzienna dieta przepełniona jest wysoko przetworzonymi produktami, a w szczególności węglowodanami prostymi, co jest powodem szerzenia się otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych na świecie. Dlatego też dobrym sposobem, który będzie pozwalał to zmienić jest powrót do nawyków żywieniowych podobnych do okresu paleolitu, ponad 10 000 lat temu, gdy nasza dieta składała się wyłącznie ze świeżych produktów.

Główne założenia diety paleo

Opiera się ona na prostym założeniu – jeżeli czegoś nie jedli nasi praprzodkowie, my też nie powinniśmy. Wobec czego raz na zawsze trzeba pożegnać się z rafinowanym cukrem, nabiałem, roślinami strączkowymi i produktami zbożowymi. Do diety wprowadzić należy świeże owoce, warzywa, mięso oraz ryby.

Czy możliwe jest schudnięcie na diecie paleo?

W zasadzie ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jeszcze dotychczas nie przeprowadzono zbyt wielu badań, które analizują rezultaty stosowania diety. Z kolei pewne jest, że jeśli stworzysz odpowiedni deficyt kalorii, który będzie uzależniony od Twojego celu na pewno uda Ci się zrzucić zbędne kilogramy. Jak szybko to się stanie i czy utrzymasz wagę ciała w dużej mierze zależy od Ciebie samego.

Ranking diet, sprawdź najskuteczniejszą

Czy stosowanie diety paleo jest dla nas zdrowe?

Tak jak zostało to wcześniej dodane – na ten moment nie ma jeszcze badań, które jasno, by określały skutki uboczne stosowania diety. Musisz zdawać sobie sprawę, że poprzez unikanie nabiału i produktów pełnoziarnistych narażasz swój organizm na niedobór wielu składników odżywczych. Z całą pewnością warto jest temat przedyskutować z lekarzem, zanim wprowadzisz główne zalecenia diety do swojego codziennego jadłospisu.

Czy łatwo jest stosować dietę paleo?

Czy możesz przyzwyczaić się do kanapki bez pieczywa? Czy nie będzie brakować Ci nabiału oraz produktów mlecznych? Wszystkie kuracje, które wykluczają z codziennego menu całe grupy produktów są nie lada wyzwaniem jeżeli chodzi o wprowadzenie ich w życie. Sporym plusem diety jest na pewno wygoda – istnieje wiele przepisów, które ułatwiają przyrządzenie potraw pasujących do diety paleo. Ponadto jedzenie w restauracji również jest możliwe – w końcu możesz zamówić chude mięso, owoce morza, warzywa i świeże owoce. Warto dodać, że w diecie nie jest przewidziane picie alkoholu. Chociaż możesz raz na jakiś czas wypić kieliszek wina lub szklankę piwa podczas posiłku. Ponadto alkohol posiada puste kalorie – jeżeli odchudzasz się, to powinieneś z niego zrezygnować. Przebywając na diecie paleo nie powinieneś być głodny, ponieważ bogata jest ona w białko oraz błonnik, które są bardzo sycące.

Czy dieta paleo może być kosztowna?

Zdecydowanie tak, a to dlatego, że produkty nie przetworzone nie zaliczane są do najtańszych

Jaka jest rola ćwiczeń?

Aktywność fizyczna ma również bardzo duże znaczenie, a szczególnie dlatego, że jaskiniowcy często byli w ruchu.

5/5 - (1 vote)
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply