Dieta makrobiotyczna istnieje już od wieków i ma swoich zwolenników na całym świecie. Jedzenie to jeden z najważniejszych czynników determinujące nasze samopoczucie i dlatego znalezienie jadłospisu jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia. A trzeba dodać, że naukowcy potwierdzają, że dieta makrobiotyczna jest gwarancją dobrej formy na długie lata.

Główne założenia diety makrobiotycznej

Ma ona swój początek ze wspólnego menu, ale niektórzy jej zwolennicy są wegetarianami lub nawet weganami. Dieta ta podkreśla znaczenie naturalnej i lokalnie uprawianej, organicznej żywności: pełnoziarnistych produktów, warzyw, roślin strączkowych i produktów sojowych. Owoce, ryby oraz owoce morza można znaleźć w menu raz bądź dwa razy w tygodniu, ale z kolei nabiał, jaja, drób czy czerwone mięso, a przede wszystkim sztuczna żywność jest zakazana.

Czy można schudnąć na diecie makrobiotycznej?

Prawdopodobnie jest to możliwe. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że na ten moment brakuje badań klinicznych, które by to potwierdzały bądź negowały. Zakaz spożywania żywności przetworzonej, nacisk na zdrowie i sycące produkty pełnoziarniste pozwalają zgubić zbędne kilogramy. Aby to się stało możliwe koniecznie należy stworzyć deficyt kalorii – jesz mniej kalorii niż wydatkujesz, co prowadzi do zbicia wagi ciała. Pamiętaj, że dodatkowe kalorie możesz spalić jeżeli będziesz regularnie ćwiczyć. Są różne zasady diety – wszystko zależy od indywidualnego podejścia do niej. Niektóre z nich uwzględniają nie tylko jadłospis, ale i również techniki medytacji bądź też zawierają informacje na temat buddyzmu i azjatyckiej filozofii yin i yang.

Czy istnieje ryzyko dla zdrowia?

Na ten moment nie ma potwierdzonych badaniami informacji, że dieta niekorzystnie wpływa na zdrowie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że może ona prowadzić do niedoborów witaminy B12, która znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, rybach i skorupiakach. Bardzo podobnie wygląda sytuacja z witaminą Djeśli nie jesz wystarczająco nabiału oraz ryb możesz doprowadzić do poważnych jej deficytów. Ponadto trzeba dodać, że bardzo wczesna postać diety makrobiotycznej zaleca spożywanie wyłącznie brązowego ryżu i wody – przez co narażała osoby, które je stosowały na poważne niedobory.

Ranking diet, sprawdź najskuteczniejszą

Czy łatwo jest stosować dietę makrobiotyczną?

Musisz mieć na uwadze, że zrezygnowanie z nabiału, jaj i mięsa może być dosyć trudnym wyzwaniem. Warto abyś miał na uwadze fakt, że możesz delikatnie nagiąć zasady tego sposobu żywienia na rzecz indywidualnych potrzeb organizmu. Podczas stosowania diety będziesz musieć gotować według przepisów uwzględniających wyłącznie dozwolone produkty. Pamiętaj o tym, że konieczne staje się ich przyrządzanie w sposób przyjazny dla Twojego organizmu, co może dla Ciebie oznaczać rezygnację z kuchenek mikrofalowych czy wymianę garnków oraz patelni.

Rate this post
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply