Bardzo często kalorie są traktowane jako wróg publiczny numer jeden – a w szczególności przez tych, którzy regularnie mierzą swoje obwody w biodrach. Waga ciała w znacznej mierze uzależniona jest od ilości spożywanych kalorii w stosunku do kalorii spalanych przez organizm. Jednak czy źródło kalorii nie ma już tak dużego znaczenia? Jaki cel mają wszystkie sugestie na temat konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia?

Co musisz wiedzieć o kaloriach?

Najprościej rzecz ujmując kaloria to jednostka energii. Precyzując kaloria to ilość energii potrzebna do ogrzania jednego grama wody o jeden stopień Celsjusza. Liczba kalorii, która jest wymieniona na etykietach produktów spożywczych odzwierciedla ilość potencjalnej energii, która to jest wykorzystywana przez organizm. Owa energia jest konieczna do potrzymania podstawowych funkcji życiowych czyli m.in. krążenia krwi, oddychania czy pracy narządów i układów.

Każda nadwyżka kalorii – czyli ilość nie spalonych kalorii jest odkładana w postaci tkanki tłuszczowej. Pod kątem zawartości energii wszystkie kalorie są sobie równe – nie ma znaczenia, czy pochodzą one z węglowodanów, tłuszczów czy białek. Jeden gram białka zawiera cztery kalorie, jeden gram węglowodanów również posiada cztery kalorie, a z kolei jeden gram tłuszczu do dziewięć kalorii. Liczby te są prawdziwe ze względu na to, z jakiego rodzaju żywności kalorie pochodzą. Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z migdałów dostarczają równą ilość kalorii, co tłuszcz nasycony z masła.

Warto jest również dodać, że znaczenie ma sposób w jaki organizm wykorzystuje kalorie. Jedną z najważniejszych funkcji białek jest odbudowywanie uszkodzonych tkanek oraz ten składnik odżywczy wchodzi w skład niektórych hormonów oraz enzymów. Zadaniem tłuszczy jest amortyzacja narządów wewnętrznych i są one niezbędne do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E i K). Z kolei tłuszcze nienasycone przyczyniają się do poprawy stężenia dobrego cholesterolu we krwi. Część badań dostępnych na rynku sugeruje, że tłuszcze nasycone i tłuszcze trans mogą powodować podwyższenie stężenia cholesterolu przez co zwiększają ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Ranking suplementów diety na odchudzanie

Czy produkty po, które sięgasz wpływają na Twój metabolizm?

Termogeneza to wydatek energetyczny, którego celem jest strawienie pokarmu. Oznacza to, że nasze ciało spala kalorie podczas trawienia, wchłaniania i transportowania substancji odżywczych z pokarmów, które spożywamy. W związku z tym, każdy posiłek powoduje niewielki wzrost metabolizmu. Wiele badań podaje informacje, że białko posiada największy efekt termiczny wobec czego spożywanie białek może zwiększyć metabolizm nawet o 30%, z kolei węglowodany i tłuszcze powodują zwiększenie na poziomie ok. 5%.
W ten oto sposób biało pozwala spalać kalorie i daje uczucie sytości na dłużej niż to robią węglowodany i tłuszcze. Dlatego też ich rola jest nieoceniona w dietach odchudzających. Szczególnie ważne są w jadłospisach wysokobiałkowych, czy niskowęglowodanowych.

Znaczenie ma ilość kalorii, czy ich źródło?

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie do swojej diety napojów proteinowych, musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że duże znaczenie ma również rodzaj pokarmu, z którego to pochodzą spożywane przez Ciebie kalorie, ponieważ to warunkuje w jaki sposób Twój organizm będzie zużywał energie. Miej również na uwadze, że kolosalne znaczenie ma również czas, w którym spożywasz kalorie. Ponadto jeżeli wprowadzisz stałe odstępy między posiłkami pozwolisz organizmowi na podaż energii potrzebnej do zaspokojenia najpilniejszych funkcji życiowych.

Rate this post
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply