Założycielem planu żywienia jest Michel Montignac absolwent nauk politycznych, badacz, publicysta i autor wielu artykułów z tematyki żywieniowej. Jako młody chłopiec sam borykał się z nadwagą, co było dla niego motywacja do stworzenia autorskiej diety pomagającej w walce ze zbędnymi kilogramami. Jego zdaniem zaproponowana kuracja odchudzająca nie jest jedynie krótkotrwałym sposobem pozwalającym zrzucić zbędny balast, ale zaleceniami, które warto jest wdrożyć na całe życie. Jej głównym założeniem jest jedzenie małej ilości kalorii i pożywienia, ale łączenie ze sobą odpowiednich pokarmów.

Główne założenia diety Montignaca

Autor jest zdania, że za nadwagę i otyłość odpowiedzialny jest podwyższony poziom cukru we krwi. To zaburzenie przypisuje się przede wszystkim spożywaniu niewłaściwych pokarmów. Założeniem diety jest komponowanie posiłków z dozwolonych produktów. Duże znaczenie odgrywają produkty będące źródłem węglowodanów. Tą grupę składników odżywczych dzieli na dobrą i złą część. Najważniejsze jest, aby w ten sposób dobierać węglowodany, by poziom cukru we krwi nagle nie wzrastał, po czym gwałtownie spadał. Narzędziem pomagającym dobrać produkty jest tabela prezentująca indeks glikemiczny produktów.

Zasady diety  Montignaca

  • jedną z czołowych zasad diety jest łączenie produktów w odpowiednie zestawy, nie wolno spożywać produktów będących źródłem tłuszczów z węglowodanami,
  • posiłek składający się z tłuszczowych produktów należy jeść dopiero po 3 godzinach od poprzedniego posiłku węglowodanowego, zaś posiłek węglowodanowy po upływie 4 godzin od tłuszczowego,
  • w planie żywieniowym Montignaca występuje podział węglowodanów na dobre i złe. Węglowodany dobre nie powodują nagłego skoku poziomu cukru we krwi – autor do nich zalicza nieoczyszczone zboża, brązowy ryż, warzywa strączkowe oraz większość owoców i warzyw. Z kolei złe węglowodany, które należy wykluczyć z codziennego jadłospisu powodują nagły skok cukru we krwi – wśród nich znajdziemy: białą mąkę, biały ryż, ziemniaki, kukurydza,

Dieta Montignaca opiera się na dwóch bardzo ważnych fazach:

I Faza to czas utraty zbędnych kilogramów i trwa do momentu osiągnięcia wymarzonej masy ciała. Jej głównym założeniem jest spożywanie produktów węglowodanowych o indeksie glikemicznym 50 lub mniej. Z kolei II faza to czas, jaki jest potrzebny do zachowania prawidłowej masy ciała. Na tym etapie wciąż obowiązują zasady wyboru produktów opierających się na ich IG. Będąc w tej fazie można wspomóc również ładunkiem glikemicznym, który łączy informacje o indeksie glikemicznym produktu oraz o zawartych z nim czystych węglowodanów. W ten sposób możliwe jest jedzenie większej ilości produktów, nawet tych posiadających większy IG.

O tym musisz pamiętać..

  • zalecane jest spożycie 3 głównych posiłków dziennie i ewentualnie jednej przekąski,
  • z diety należy wykluczyć biały ryż, cukier, ziemniaki, słodzone napoje gazowane, słodycze i alkohol,
  • makaron gotuj al. Dente,
  • autor diety zaleca ograniczenie źródeł kwasów tłuszczowych nasyconych, czyli tłustych mięs i wędlin, tłustego mleka i nabiału oraz masła i smalcu,
  • należy wypijać około 1,5-2 l płynów dziennie – pamiętaj jednak, aby nie pić bezpośrednio przed i po ich spożyciu
  • spożywać dużo warzyw będących źródłem błonnika pokarmowego

Zagrożenia związane z dietą Montignaca

Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że na ten moment nie istnieje wiele naukowych dowodów na skuteczność założenia o niełączeniu produktów węglowodanowych z tłuszczami. Podobne wykluczenie może być niekorzystne podczas wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jeżeli chcemy zjeść marchewkę, która jest źródłem witaminy A, najlepiej jest to zrobić z dodatkiem oleju roślinnego lub innego produktu będącego źródłem tłuszczu.

Dieta Montignaca to jeden z planów żywieniowych, który jest najbardziej zbliżony metodą do racjonalnego żywienia. Efekty są bezpieczny, a ubytek masy ciała wynosi około 1 kg w ciągu tygodnia. Trzeba również dodać, że twórca diety niemalże nie odchodzi od przyjętego i racjonalnego zdrowego odchudzania – wiele zaleceń pokrywa się z zasadami zdrowego żywienia. Tym bardziej dieta będzie gwarancją utrzymania efektów.

Ranking diet, sprawdź najskuteczniejszą

Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply