Statystyki pokazują, że 80% Polaków cierpi z powodu bólu kręgosłupa, a co trzecie dziecko ma wady postawy. Z kolei co piąty Polak stara się utrzymywać prawidłową postawę ciała a nie obciążać nadmiernie kręgosłupa. Rozwiązaniem problemów z kręgosłupem może być joga. Postarajmy się, aby w lecie zadbać o zdrowe ciało i swoich najbliższych i rozpocząć praktykę jogę.

Czas na zdrowy kręgosłup

Praktyka jogi w połączeniu ze zdrową dietą może przynieść spektakularne efekty. Nie bez powodu jogę zalicza się do ćwiczeń fizyczno-psychicznych, którym głównym założeniem jest równoczesne doskonalenie ciała, ducha i umysłu. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że statystyczny Kowalski spędza w pozycji siedzącej około 12 godzin dziennie, to letni czas skłania do wykonywania do zadbania o zdrowie i kręgosłup.

Joga – ćwiczenia dla ciała i ducha

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami przez naukowców z Group Health Research Institute w Seattle, praktyka jogi zmniejsza dolegliwości bólowe pleców. Tego typu wyniki potwierdzili również naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia pod kierownictwem doktor Kimberly Williams z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii praktyka jogi nie tylko znacznie niweluje dolegliwości bólowe, ale także pozytywnie wpływa na ogólne możliwości ruchowe i poprawę nastroju.

Gdzie rozpocząć swoją przygodę z jogą?

Jogę tak naprawdę można ćwiczyć pod okiem doświadczonych nauczycieli – joginów w szkołach jogi lub w klubach fitness, a dodatkowo można również ćwiczyć nawet podczas wakacyjnego wyjazdu. O czym jednak należy pamiętać zanim rozpocznie się ćwiczenia z jogi?

Jogę najlepiej ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela. Jego wiedza, doświadczenie oraz umiejętności będą niezbędne do tego, aby poprawnie wykonywać ćwiczenia. Pamiętaj, by przed wyborem miejsca, gdzie będziemy ćwiczyć jogę, warto sprawdzić, jakie kwalifikacje posiada wybrany przez nas nauczyciel. Dowiedz się, czy jest to wykwalifikowany instruktor, a może samouk? Czy kształcił się w kraju, a może poza granicami? Niemniej jednak pamiętaj, by pełna weryfikacja nastąpiła dopiero po pierwszych ćwiczeniach. Jeżeli chodzi o szkoły jogi, kluby fitness, gdzie prowadzone są tego typu zajęcia w ramach dostępnych karnetów, które dają możliwość korzystania również z innych zajęć.

Czy jogę mogą ćwiczyć dzieci?

Jak pokazują statystyki 80% polskich dzieci ma wady postawy. Zajęcia korekcyjne lub zwracanie uwagi na prawidłową ostawę niestety nie przynoszą zadawalających efektów. W przypadku dzieci i okresu ich rozwoju najważniejszy jest ogólnie pojęty wszechstronny ruch, niekoniecznie muszą to być zajęcia jogi. Warto jednak zdawać sobie sprawę z fakt, że naukę jogi u dzieci można wdrożyć wtedy, gdy najmłodsi mają problemy z koncentracją i skupieniem.

Dzieci nie powinny przebywać w statystycznych pozycjach, dlatego zajęcia jogi dla dzieci charakteryzują się większym dynamizmem.

5/5 - (1 vote)
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply