Wielu z nas nie odczuwa głodu zaraz po przebudzeniu się bądź są i tacy, którzy kompletnie nie ma czasu na to, aby pomyśleć o śniadaniu. Lekarze i dietetycy alarmują, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który absolutnie nie może zostać pominięty. Znaczenie ma również jego skład. Znając kilka ważnych zasad zdrowego i zbilansowanego śniadania możesz dostarczyć swojemu organizmowi sporej dawki energii i pozwolić trzymać ilość zjadanych kalorii w ciągu dnia pod kontrolą.

To musisz wiedzieć…

Najczęstsze problemy z nadwagą wynikają z błędów żywieniowych popełnianych nieświadomie. To właśnie one są powodem ponownego przytycia po osiągnięciu docelowej wagi ciała. Bardzo ważne staje się więc wprowadzenie dziennika kalorii, w którym notować będziemy ilość zjadanych pokarmów. Pozwoli nam on uzmysłowić sobie popełniane błędy żywieniowe, a także nauczy jak ich unikać. W ten sposób efekty odchudzania nie będą tylko chwilowe, ale przede wszystkim trwałe.

Idealne śniadanie – to jakie?

Otóż, idealne śniadanie powinno być bogate w błonnik i białko, ale i również powinno posiadać jak najniższą zawartość cukrów prostych oraz tłuszczów nasyconych i trans. Tak więc, sporą dawkę błonnika znajdziesz w warzywach, owocach, zbożach oraz produktach pełnoziarnistych, jak: pieczywo razowe. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że włączając do swojej diety produkty składające się z przetworzonej mąki przyczyniasz się do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi, a następnie jego szybkiego spadku. Jego przyczyną jest pojawiające się uczucie głodu, zaraz po zjedzeniu śniadania. Stąd też unikać należy: białego pieczywa, naleśników z przetworzonej mąki, dosładzanych płatków śniadaniowych i wszelkiego rodzaju słodkich bułek.

Ranking suplementów diety na odchudzanie

Nie warto jest jednak popadać w skrajność. W końcu do jogurtu z płatkami owsianymi można dodać kilka migdałów bądź zrobić koktajl na bazie awokado i innych owoców. Tłuszcze nienasycone – czyli te pochodzenia roślinnego dodatkowo sycą, zmniejszają ryzyko zakrzepów oraz chorób serca i zwiększają przyswajalność witamin A,D, E i K. Aby śniadanie było zbilansowane i sycące należy uzupełnić je o odpowiednią ilość białka.

Przykładowy jadłospis na śniadanie

Poniżej znajdziesz kilka przykładów śniadań bogatych w białko, węglowodany i błonnik.

Kromka chleba z wędliną

Kanapka z plasterkiem chudej wędliny – sięgnij po chleb upieczony z mąki pszennej bądź żytniej, dodaj listek sałaty, plasterek pomidora i posyp natką pietruszki. Wędlina jest głównym źródłem białka w śniadaniu, chleb razowy i warzywa węglowodanów złożonych i błonnika.

Koktajl bananowo – truskawkowy

Do jego przygotowania potrzebujesz zmiksować banana, kilka truskawek i jogurt – najlepiej w wersji light, który stanowić będzie główne źródło białka. Z kolei nasiona lnu jakie użyjesz do jego posypania będą źródłem zdrowych tłuszczów i błonnika.

Warzywny omlet z białek jaj

Białka jaj są wspaniałym źródłem niskotłuszczowego białka, jeżeli do tego dodamy również warzywa bogate w błonnik i węglowodany złożone dostarczysz swojemu organizmowi wszystko to, czego potrzebuje.

Rate this post
Share.

About Author

Miłośnik koszykówki dla którego zdrowe odżywianie i sport to styl życia, nie obowiązek. Każdego dnia staramsię inspirować do działania i zrzucenia zbędnych kilogramów setki polaków.

Leave A Reply