Podczas układania jadłospisu jednym z kluczowych elementów jest jego kaloryczność. Dopiero w momencie, w którym to wiemy, ile energii potrzebuje nasz organizm każdego dnia, można zacząć zastanawiać się, na jakie produkty i w jakiej ilości możemy sobie pozwolić.
Czym jest wydatek energetyczny?
Jest on najczęściej wyrażany w kaloriach, a źródłami kalorii są: białka, węglowodany oraz tłuszcze – czyli produkty spożywcze jakie zjadamy każdego dnia. W momencie, gdy nasz jadłospis zawiera więcej kalorii aniżeli mamy wydatku energetycznego dochodzi do przyrostu masy ciała, czyli odkładaniu dodatkowych kilogramów w postaci tkanki tłuszczowej. W sytuacji, w której to dostarczane jest tyle kalorii, ile wynosi indywidualne zapotrzebowanie energetyczne to masa ciała nie zmienia się. Nie tracimy kilogramów, ale i również nam ich nie przybywa. Co więc należy robić, aby masa ciała sukcesywnie zmniejszała się?
Kluczem staje się zastosowanie diety o mniejszej wartości energetycznej aniżeli potrzebuje nasz organizm.
Na zapotrzebowanie energetyczne składają się przede wszystkim dwie wartości – podstawowy wydatek energetyczny oraz wydatek energetyczny, który to związany jest z uprawianiem aktywności fizycznej. Ten pierwszy to energia, która jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu w stanie spoczynku, czyli, np.: do pracy serca i innych narządów. Podstawowy wydatek energetyczny zwany jest również podstawową przemianą materii. Można ją obliczyć według wzoru bądź skorzystać z ogólnie udostępnionych kalkulatorów, które to dostępne są w serwisach internetowych.
Drugą składową jest wydatek energetyczny związany z uprawianiem aktywności fizycznej, która zależna jest od pracy naszych mięśni. Wartość ta może być zmienna w zależności od intensywności ćwiczeń. W końcu będzie ona zupełnie inna dla osób, które na co dzień większość czasu siedzą przed biurkiem w stosunku do młodego człowieka uprawiającego koszykówkę.
Ranking diet, sprawdź najskuteczniejszą
Jak obliczyć wydatek energetyczny?
Musisz pamiętać o tym, że tej wartości nie jesteś w stanie obliczyć w precyzyjny sposób, można ją wyłącznie oszacować. Specjaliści do spraw żywienia używają różnych wzorów, których zadaniem jest pokazanie średniego zapotrzebowania na energię w zależności od płci, płci, masy ciała oraz aktywności fizycznej. Tak więc średnie zapotrzebowanie kobiet o umiarkowanej aktywności fizycznej, w wieku 19-50 lat wynosi około 2300-2400 kcal/dobę. Z kolei kobiety o mniejszej aktywności fizycznej zapotrzebowanie na energie wynosi u nich od 2100 do 2200 kcal/dobę.